Kiedy niezależnie od miejsca, w którym Twoi klienci stykają się z Twoją marką zachowujesz spójność wizerunku zyskujesz znacznie więcej niż Ci się wydaje.

Zlecić wykonanie identyfikacji wizualnej dla swojej firmy, usługi lub produktu to jedno. Zadbać o spójność wizerunku we wszystkich miejscach (tych wirtualnych i fizycznych) to drugie.

Budowanie wizerunku nie kończy się na opracowaniu logo oraz kilku elementów jak np. wizytówki i strona internetowa. Równie ważne jest by zadbać o prawidłowe rozwijanie i wykorzystywanie stworzonych projektów na kolejnych płaszczyznach.

Na bazie projektów, które już posiadasz tworzone będzie wiele nowych materiałów w najbliższej przyszłości. Załóżmy, że pół roku po stworzeniu – nazwijmy umownie – „pakietu podstawowego” (który stanowić będą w naszym przykładzie wspomniane logo, strona internetowa i wizytówka) zdecydujesz się na udział w targach branżowych związanych z Twoją branżą.

To tutaj bardzo istotna jest kwestia spójności. W momencie, gdy podczas wspomnianych targów odbiorca – Pan Kowalski – styka się (być może po raz pierwszy) z Twoją marką odczytuje określone komunikaty w postaci wystroju stoiska, prezentacji odtwarzanych w tle, czy wręczanych mu broszur. I wszystko jest w porządku. Chyba, że każdy z tych elementów (mimo, że zawiera to samo logo), to jednak wygląda nieco inaczej, a mówiąc językiem piłkarskim „gra w innej lidze”.

Na pierwszy rzut oka wizytówka, czy strona www mogą składać się z mało skomplikowanych fragmentów (szczególnie w dobie upraszczania i minimalizmu).

  • kroje pisma (potocznie „czcionki”)
  • kolorystyka
  • ilustracje/zdjęcia
  • kształty
  • rozmieszczenie poszczególnych elementów
  • proporcje

Wszystkie te składowe stanowią część wizerunku. Ale w takiej właśnie, a nie innej formie.

Przemyślane, odpowiedzialne projektowanie polega na traktowaniu każdej z tych składowych poważnie oraz na konsekwentnym ich stosowaniu w przyszłych projektach graficznych. Ponieważ każda kolejna ulotka, czy prezentacja stanowią elementy większej całości – Twojej marki.

To tak jak z puzzlami: możesz „na siłę" wcisnąć pozornie pasujący element z jednego miejsca układanki w zupełnie innym fragmencie obrazka (przecież ma niemal identyczny kształt!). Jednak w praktyce tak naprawdę nie pasuje i psuje obraz całości.

Co więc da Ci spójność wizerunku graficznego?

1. Skuteczniejsza zapamiętywalność

Jedno z najważniejszych zadań identyfikacji wizualnej. Twoim odbiorcom łatwiej będzie zapamiętać to kim jesteś i co reprezentujesz, jeśli konsekwentnie będziesz komunikować się z nimi materiałami opartymi na tym samym stylu i charakterze.

Nawet najdrobniejsze, niepoparte racjonalnymi powodami zmiany np. kolorów którymi definiujesz swoją markę powodują, że w oczach odbiorców „coś się nie zgadza”. Nie muszą oni w pełni zdawać sobie z tego sprawy, jednak na poziomie emocjonalnym bez wątpienia to odczują. A to może zaburzyć proces łatwego zapamiętywania i rozpoznawania.

2. Lepsza rozpoznawalność

Co sprawia, że łatwiej nam rozpoznać niektóre osoby? Wygląd zewnętrzny, postura, ton głosu, zachowanie. Każdy z nas jest zbiorem określonych cech. Stosunkowo łatwo rozpoznasz w grupie osoby, które znasz przez pryzmat tych cech właśnie. Czasem wystarczy jednak, że osoba ta zmieni kolor włosów, inaczej się ubierze i łatwo możesz jej nie zauważyć.

Podobnie jest z markami. O ile zmiana koloru włosów to kwestia upodobań, o tyle ze zmianami pozornie drobnych szczegółów w materiałach reprezentujących Twoją markę trzeba uważać. Jeśli są one naprawdę konieczne, należy wiedzieć jak je przeprowadzić, by pasowały do całości (naszej układanki-marki). Nie mniej, identyfikacja powinna się trzymać jednego, ustalonego wcześniej kanonu. W przeciwnym wypadku, możesz utrudnić odbiorcom rozpoznanie Ciebie.

Część elementów budujących wizerunek Football Training Center

 

3. Większe zaufanie

Zorganizowany wizerunek? Zorganizowana firma.

Obserwując to co widzimy oceniamy, wyciągamy wnioski, analizujemy czego możemy się spodziewać. W szczególności dotyczy to Twoich potencjalnych klientów. Patrząc na to jak wyglądasz „z zewnątrz”, widząc że wszelkie materiały reprezentujące Twój produkt lub usługę są „na tę samą nutę”, jednocześnie widzą oni zorganizowaną, uporządkowaną markę. A to niesie obietnicę, że również „wewnątrz” wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku.

Oczywiście, o to czy rzeczywiście tak będzie musisz już zadbać sam, jednak niezwykle ważne jest, by Twój odbiorca w ogóle miał szansę Tobie zaufać. Uporządkowany i konsekwentny wizerunek zdecydowanie zwiększa to prawdopodobieństwo.

4. Łatwiej dotrzesz do określonych osób 

Trzymając się konsekwentnie tych samych zasad przy tworzeniu kolejnych materiałów promujących Twoją markę dbasz jednocześnie o to, by docierać do ustalonej wcześniej rzeszy osób. To podstawowa kwestia biznesowa – do kogo kierujesz swoją markę.

Pilnując spójności wizerunku zyskujesz w oczach swojej grupy docelowej. Nawet jeśli dziś część z nich nie chce sięgnąć po to co oferujesz, to jeśli konsekwentnie będziesz się z nimi komunikował, to prawdopodobnie wkrótce ich przekonasz.

5. Lepsze doświadczenie dla Twoich klientów

Spójny wizerunek to w wielu sytuacjach także spore ułatwienie dla Twoich klientów. Przykładowo jeśli prowadząc firmę transportową zadbasz o jednolity wygląd pojazdów (bez względu na markę i model) ułatwisz tym samym korzystanie z Twoich usług, bo nikt nie pomyli Twojej floty z żadną inną, co może być kluczowe w wielu sytuacjach życiowych Twoich klientów.

Wszystkie taksówki w Barcelonie wyglądają tak samo. Dzięki temu nikt nie ma problemu z wyłapaniem ich na zatłoczonych ulicach. Fot. źródło

Spójność ponad wszystko?

Oczywiście ślepe podążanie wyłącznie za spójnością to również nie najlepszy kierunek. Rynek w dzisiejszych czasach jest dynamiczny, zmiany następują nagle, trzeba nadążać za transformującymi się potrzebami. Do tego konkurencja nie śpi.

Ważne jednak, by robić to z głową. Diametralna i nagła zmiana nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego w sytuacjach, gdy zmiany są konieczne zamiast mówić „Zmieniliśmy się, jesteśmy zupełnie inni”, lepiej powiedzieć „To wciąż my, ale poznajcie nas z innej, fajnej strony, której być może nie znaliście”.

Jak zadbać o spójność?

No dobrze, ale co zrobić by rzeczywiście Twój wizerunek nie rozmywał się w oczach odbiorców i zachował jednolity ton?

Księga identyfikacji wizualnej – cyfrowy dokument stanowiący zbiór wszystkich niezbędnych informacji opisujących każdy najdrobniejszy szczegół wszystkich elementów identyfikacji, które zostały dla Ciebie stworzone (np. wizytówek, broszur i innych). Na dokładnych schematach rozpisane są wielkości, proporcje, kroje pisma, kolorystyka i wszelkie ważne dla spójności wizerunku zasady, które należy stosować podczas tworzenia nowych materiałów. Dzięki tym informacjom osoby którym zlecisz ich tworzenie będą miały solidny fundament, na którym będą mogły opierać wszelkie przyszłe projekty graficzne. Istotne jest jednak, by osoby te wiedziały jak w praktyce z tej wiedzy korzystać. Instrukcja obsługi nie wykona przecież za nich niezbędnej pracy.

Współpraca z tym samym projektantem lub zespołem – to najprostsze rozwiązanie zapewniające spójność. Faktem jest, że projektując identyfikację wizualną projektant oddaje w jakimś stopniu swój sposób myślenia. Gdy za wizerunek odpowiedzialne są te same osoby, które stworzyły go od podstaw, znacznie łatwiej dopisywać „kolejne rozdziały” opowieści o Twojej marce i tym co ma do zaoferowania. A to w praktyce oszczędność czasu i pieniędzy z korzyścią dla spójności Twojej marki.

 


Łukasz Ociepka

Brand Identity Designer. Nie tworzę „ładnych obrazków”. Pomagam Twojemu biznesowi wzrastać dzięki zrozumieniu klientów. Pomagam Ci rozmawiać z nimi w ich języku. Zajmuję się przyciąganiem ich uwagi i zdobywaniem ich zaufania. 10 lat doświadczenia i ponad 30 stworzonych do tej pory marek pozwalają mi konsultować strategię i pomysły na ich komunikację. I kocham to robić.

                        

[post_grid id="669"]

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz