Prace nad logo i identyfikacją wizualną dzielą się na 3 główne etapy. Dowiedz się co w ich trakcie się dzieje.
Tak jak budowę domu rozpoczyna się od stworzenia planu, tak w projektowaniu identyfikacji wizualnej pierwszą rzeczą jest ustalenie podstawowych celów jakie ma spełniać projekt. W końcu nie ma być on tylko ładnym opakowaniem usługi lub produktu, tylko komunikatem przyciągającym nowych klientów.
1. Przygotowania: opowiedz o celu
Wszystko zaczyna się od rozmowy. A może od wypełnienia briefu? Wybór należy do Ciebie – możesz samodzielnie skompletować wszystkie informacje odpowiadając na pytania zebrane w dokumencie, który Ci prześlę. I jest to dobry początek. Z doświadczenia jednak wiem, że często pojawiają się wątpliwości, dlatego i tak sugeruję rozmowę, w której wszystko doprecyzujemy.
Czołowe pytanie brzmi: jaki jest cel, który chcesz osiągnąć? Chcesz wykreować nową markę, zwiększyć sprzedaż, dotrzeć do nowej grupy odbiorców, zmienić sposób postrzegania Twojej marki? A może jeszcze coś innego? To zasadnicza kwestia.
Pamiętaj, że znasz swoją branżę najlepiej – działasz w niej, określony czas. Nawet jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie działania w określonym segmencie, posiadasz pewne informacje na jego temat. Wiedza ta jest nie do przecenienia. Dlatego niezwykle ważne jest, by ją skompletować – to baza dla projektu graficznego.
Dialog czyni cuda
Możesz bagatelizować niektóre kwestie związane z Twoją branżą, jednak dla tworzenia wizerunku marki mogą one mieć kluczowe znaczenie. Możesz nie być tego świadom, dopóki nie zwrócę na te kwestie uwagi. Pozornie błahe informacje, mogą w praktyce okazać się kluczowe!
Zadaniem projektanta jest zadać odpowiednie pytania, wyłapać i uporządkować wszystkie ważne kwestie. A wszystko po to, by ostatecznie wykorzystać je podczas projektowania i przelać na graficzną formę, która będzie je reprezentować.
Vice versa – informacje, które są oczywiste dla mnie, dla Ciebie mogą być zagadką. A więc pytaj, upewniaj się – zawsze gdy w Twojej głowie zrodzi się choć cień wątpliwości. Dlatego właśnie tak ważny jest dialog.
Analiza potrzeb, harmonogram i wycena
Zrealizujemy tylko te projekty, które rzeczywiście w Twojej sytuacji pomogą Ci budować silną markę. Opierając się na wszystkim, co do tej pory omówiliśmy podsumujemy jakie konkretne projekty wykonają to zadanie.
W dalszej kolejności rozplanujemy ich wykonanie w czasie, tak aby wszystko zaczęło funkcjonować w odpowiednim momencie i abyś miał możliwość zsynchronizowania swoich działań biznesowych.
To wszystko pozwoli mi na przygotowanie wyceny prac projektowych.
Kompletowanie materiałów
Część materiałów będziesz musiał dostarczyć zanim rozpocznę prace. Wszystko zależy od specyfiki projektu (planując opracowanie broszury będą to np. teksty i zdjęcia). Ważne, byś miał świadomość, że są niezbędne do rozpoczęcia prac.
Czy to wszystko naprawdę potrzebne?
Uprzedzając ewentualne wątpliwości – nie jest tak, że te wszystkie informacje to jakieś czar-mary, które nie mają większego znaczenia.
Po pierwsze, zamawiając opracowanie logo i identyfikacji wizualnej zlecasz projekt na zamówienie, dopasowany do konkretnych potrzeb i celów stojących za Twoim biznesem. Nie myl go z produktem realizowanym „taśmowo”, niczym w fabryce (za każdym razem dokładnie w ten sam sposób, otrzymując dokładnie ten sam efekt).
Po drugie, bez zagłębienia się w temat i zebrania tych informacji na etapie przygotowań jedynym co otrzymasz będzie radosna twórczość kogoś, kto realizuje swoje własne wizje („Hej, narysuj mi coś!”) oparte wyłącznie na własnych gustach, bez żadnego kontekstu biznesowego.
A to trochę tak jakbyś kupił młotek który nadaje się wyłącznie do zawieszenia gdzieś na ścianie Twojego warsztatu, bo przy wbijaniu gwoździ się rozpada. Niby jest, ale tak naprawdę nie spełnia swojej roli.
2. Projektowanie graficzne
Wszystkie informacje, które zebraliśmy to podstawa. Dla mnie etap badań nie jest jednak jeszcze zakończony. W ramach pracy nad projektem, już samodzielnie, przeprowadzam research: zapoznaję się ze specyfiką Twojej branży, przeglądam jak komunikuje się z odbiorcami Twoja konkurencja, porównuję, staram się poznać jeszcze lepiej niszę, w której działasz.
To wszystko pozwala mi lepiej zrozumieć jakimi zasadami kieruje się Twój segment rynku i co można zastosować w projekcie aby Cię na nim wyróżnić i zdobyć zaufanie potencjalnych klientów. W końcu to podstawowe zadanie, które ma wykonać identyfikacja wizualna, prawda?
Cały proces oparty jest na ciągłych próbach i poszukiwaniach. Trwa wiele godzin i rozłożony jest na dni. Jego długość zależy od szczegółów ustalonych na poprzednim etapie, a w jego trakcie pozostajemy w ciągłym kontakcie.
3. Prezentacja
Jednymi z największych błędów popełnianymi w momencie prezentacji projektu jest zbyt pochopna lub bardzo zdawkowa ocena zaproponowanych rozwiązań.
Po pierwsze daj sobie czas. Kolokwialnie mówiąc „prześpij się z tym”, postaraj się spojrzeć na realizację z dystansem.
Po drugie zapomnij o kryteriach „Podoba mi się / nie podoba”.
Jeśli nie jesteś do czegoś przekonany po prostu zapytaj o to dlaczego takie, a nie inne rozwiązania zostały użyte. Dlaczego taki kolor? Dlaczego taka forma? Skąd decyzja o takim kroju pisma? Nie masz obowiązku rozumienia każdego detalu. Z kolei profesjonalista nie powinien mieć problemu z wyjaśnieniem Tobie co z czego wynika.
Pozornie sam projekt logo składa się z niewielu elementów, jednak po rozłożeniu go na czynniki pierwsze widzimy ilość włożonej pracy i czasu w postaci poszukiwań, analizy, decyzji, prób, ponownych poszukiwań, ponownych analiz, ponownych decyzji (...) Ufff... Zaprojektowanie logo (a co dopiero elementów identyfikacji jak broszury czy plakaty) wiąże się z wieloma próbami, które wymagają ogromnych zapasów cierpliwości i wielu godzin skupienia.
Co dalej?
Gotowe i zaakceptowane projekty to nie koniec. Materiały takie jak wizytówki, czy broszury trzeba przecież gdzieś wydrukować. Pomagam w znalezieniu odpowiedniej drukarni i dopasowaniu aspektów technicznych takich jak papier, technologia druku i metody uszlachetnienia. Ponad to dbam o przygotowanie tych materiałów do produkcji zgodnie z wymaganiami drukarni, dzięki czemu efekt końcowy wygląda tak, jak powinien.
Podobnie w przypadku stron www. Projekt graficzny musi zostać wdrożony przez web developera. Pomagam odnaleźć odpowiednią do tego osobę i nadzoruję proces powoływania strony „do życia”. Tutaj także celem jest dopilnowanie, aby stworzony projekt funkcjonował tak, jak zostało to wcześniej zaplanowane.
Obustronne, zrównoważone zaangażowanie
Na koniec ważna zasada: szanujmy swoje kompetencje. Projektant nie powinien wtrącać się w Twoje stricte biznesowe decyzje, oceniać ich i sugerować innych kierunków. Jasne, dobrze, gdy przekażesz podstawowe informacje które przysłużą się do zrozumienia (a nie zmienienia) tego jak funkcjonujesz.
Działa to w obie strony. Bazując na wyrobionym warsztacie grafik podejmuje decyzje projektowe, ponieważ je zna, rozumie i potrafi z nich korzystać. Pewnie, jak wspomniałem wcześniej, powinien potrafić wyjaśnić skąd wzięły się te decyzje. Masz sugestie? Omówmy je. Nie staraj się jednak wykonywać pracy graficznej za specjalistę, którego wynająłeś do wykonania tego zadania.
Brand Identity Designer. Nie tworzę „ładnych obrazków”. Pomagam Twojemu biznesowi wzrastać dzięki zrozumieniu klientów. Pomagam Ci rozmawiać z nimi w ich języku. Zajmuję się przyciąganiem ich uwagi i zdobywaniem ich zaufania. 10 lat doświadczenia i ponad 30 stworzonych do tej pory marek pozwalają mi konsultować strategię i pomysły na ich komunikację. I kocham to robić.
[post_grid id="669"]